Kral Kaybederse - Gülseren Budayıcıoğlu

kral kaybederse.jpg

Yazdığı diğer tüm kitapların aksine, Gülseren Budayıcıoğlu bu kitaba roman olarak hayat vermiş. Uzun yıllar boyunca hastası olan Kenan'ı belli ki başka bir kitaba sığdıramamış, çok da doğru karar vermiş. Her kitapta kullandığı "seans" teması burada da yerini bulmuş fakat ilk kez karakterlerin gözünden de olayı görme imkanınız oluyor. Bambaşka bir deneyimle, Kral Kaybederse....

Hayata Dön - Gülseren Budayıcıoğlu

IMG-9387.JPG

Psikiyatrist Doktor Gülseren Budayıcıoğlu, kitabın ana ekseninde Ala adlı hasta bir genç kızı anlatırken Freud'dan Eva Peron'a, hatta Hitler'e kadar uzanan hikayelerle dolu seanslara davet ediyor bizleri. Karşımızda "Kırmızı Oda" adı altında senaryolaştırılan ve dizisi çekilen bir kitap var. Ala'yı okurken inanılmaz etkilenecek, şaşırmaktan kendnizi alıkoyamayacaksınız.

Mülksüzler - Ursula K. Leguin

mülksüzler.jpg

Mülksüzler'i okuyalı epey oldu aslında, yine de bu ay bahsetmek istedim. Sık sık altını çizdiğim yerlere dönüp baktığım, dünyaya bakış açımı değiştiren bir kitap oldu. George Orwell'in Hayvan Çiftliği'ne benzetiyorum bu kitabı, vahim durumumuzu metaforlar üzerinden anlatıyor. İkisini de okuyanlar benzetmemin sebebini muhakkak ki anlayacaktır. Anarşizmi çağrıştıran Anarres ve Amerika ile Rusya'nın (USA-USSR) harmanından doğan Urras bu ütopyanın iki "dünya"sını oluşturuyor.

 

Camdaki Kız - Gülseren Budayıcıoğlu

caaam.jpg

Gülseren Budayıcıoğlu ismini duyunca artık yakın bir akrabamdan bahsedilmiş gibi hissediyorum. Bir insan bu denli tatlı dilli olabilir mi? Oluyor efendim. Hastalarının izniyle onların öykülerini yazıya döken Psikiyatrist Doktor Gülseren Budayıcıoğlu sizi bambaşka bir dünyaya konuk ediyor. Öyle güzel anlatmış ki kitaptaki insanlarla beraber seviniyor, onlarla beraber ağlıyorsunuz. Hem okuyup hem izlemek isteyenler için ise"Doğduğun Ev Kaderindir" ve "Camdaki Kız" dizileri de bu romandan uyarlandı, belirtmiş olayım.

Günahın Üç Rengi - Gülseren Budayıcıoğlu

72607_edited.jpg

Gülseren Budayıcıoğlu okumaya başlayıp da tek kitapta durabilene aşkolsun! Tarifi imkansız, çarpıcı hayat hikayeleriyle "tabu" gördüğümüz, üzerine konuşmadığımız konuları okuyoruz. Kalbimizde küçük bir sızı mutlaka kalıyor.

Madalyonun İçi - Gülseren Budayıcıoğlu

56807_edited.jpg

Anlaşılan bu ayın ana eksenine oturdu Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitapları. Eylül'de "Masumlar Apartmanı" adı ile dizisi çekilecek çöp ev uzun uzun anlatılıyor. Kitapta "Çöp Apartman" olarak bahsedilen bu hayat öyküsü ile aşırıya kaçan her davranışın aksini besleyeceğini görüyoruz. Kısa kısa birçok insana değinilmiş, yine her sayfada okuyucularını şaşırtmış.

 

Gör Beni - Azra Kohen

Gör_Beni.jpg

Kitabın her sayfası ilmek ilmek işlnmiş sanki, sorgulamayı aklınıza bile getirmediğiniz konularda merakınızı dürtüklüyor Kohen. Yalnız, popüler bir eleştri de bazı bilgilerin uç uca eklenmemesi üzerine...Zaman ve emek isteyen bir kitap.

Ekonomi 101 - Alfred Mill

Ekonomi 101.png

Ekonomi dendiğinde aklınıza gelen bütün o karmaşık terimleri, uzun anlatımları unutun. Başlangıç seviyesinde bilmeniz gereken her şeyi kategorilere ayırarak, basit ve hayatın içinden örneklerle anlatıyor Mill.

İyi Aile Yoktur - Nihan Kaya

nihankaya.jpg

"Yeryüzünde kırgın bir çok kalmayana kadar yazacağım." diyor Nihan Kaya. Tüm kitaplarında yorulmadan peşinde koştuğu bu ideali siz de okurken benimsiyorsunuz. Bazen kendi yetiştirilme tarzınızla, bazen de çevrenizdeki aileler ile yüzleşiyorsunuz. Okumak biraz da cesaret istiyor doğrusu!

Psikiyatrist - Wulf Dorn

wulf-dorn-kimdir-gg-2.jpg

Şöyle sağlam bir gerilim olsun, tadımızı kaçırsın, gece de hiç uyutmasın dediğinizi duyar gibiyim. Korku-gerilim kategorisinde romanlar yazan Dorn psikolojik rahatsızlıkları işlemekten bir hayli keyif alıyor. Bir çırpıda okunan "Psikiyatrist" biter bitmez serinin diğer kitaplarını da okumalısınız.

 

Puslu Kıtalar Atlası-İhsan Oktay Anar

24667_edited.jpg

Post-modern kitaplara alışık değilseniz ağır bir ilk durak gibi hissettirebilir. Birçok gerçeküstü ögeyi birleştiren romanda isimleri daha rahat takip etmek adına küçük bir karakter listesi tutabilirsiniz.

Ustaca Sevmek-Don Miguel Ruiz

ustaca-sevmek_edited_edited_edited.jpg

Sevgiye bakış açınızı yepyeni bir boyuta taşıyacak ve yalnızca çevrenizdekilerle değil kendinizle olan ilişkinizi de düzenlemenize büyük katkı sağlayacak bir kitap.

Barbarın Kahkahası-Sema Kaygusuz

IMG-6359_edited.jpg

Toplumda "tabu" sayılan tüm kavramları tek bir kitaba toplayacak olsanız ancak böyle bir kitap ortaya çıkarabilirdiniz. Her sayfasında sizi başka bir meseleyi sorgulamaya itiyor ve meselelerini yumuşak ama etkileyici bir olay örgüsüyle sunuyor.

Hakkari'de Bir Mevsim-Ferit Edgü

4539.jpg

Toplumsal iktidar problemini konu alan, toplumsal-gerçekçi olarak sınıflandırabileceğimiz bir roman. Toplumla bireyin yakınlaşmasına şahit oluyorsunuz. Vorulşcu bir çaresizlik göze çarpıyor.

 

Amerika-Franz Kafka

IMG-6362.JPG

Herkesin en az bir kez eline Kafka alması gerekiyor. Amerika dünyanın acımasız yönünü suratınıza çarpıyor. Genç bir delikanlının hayat hikayesini en ön sıradan izliyorsunuz.

Antabus-Seray Şahiner

antabus.jpg

Topluma büyüteç tutmayı çok iyi başaran bir kitap. Samimi. Gerçekçi. Çarpıcı. Yanlış yapılandırılmış "kadın" algısına ve haksızlığa karşı sessiz kalanlara bir başkaldırı

Agapi-Sarah Jio

WhatsApp Image 2018-11-06 at 14.24.34 (3

Mistik gerçekçilik çerçevesinde yazılmış bir kitap. Jio bu sefer olağanüstü tesadüflere fazlasıyla yer vermiş. Kolay okuma ve belki kafa dağıtmak için bakmanızı, beklentinizi fazla yüksek tutmamanızı tavsiye ederim.


Veronika Ölmek İstiyor-Paulo Coelho

DpNjESLX4AA9Qcf.jpg

Coelho bu kitapta herkesi şaşırtıyor. Veronika'nın kendini keşfetme yolculuğunda ona eşlik ederken kendi hayatınıza yönelik, içe dönük bir sorgulamaya gireceksiniz.